PROGRAM:
9:00-10:30
Doobedný diskusný panel č.1
Téma: Digitalizácia a umelá inteligencia
Digitálna transformácia by mala priniesť výhody pre všetkých, klásť dôraz na ľudí a vytvoriť nové príležitosti pre podniky. Digitálne riešenia sú zároveň kľúčom v boji proti zmene klímy a k ekologickej transformácii. Európska komisia pracuje na digitálnej transformácii, ktorá bude prínosom pre každého. Digitálna ekonomika zároveň musí byť spravodlivá a konkurencieschopná. Cieľom je vybudovať otvorenú, demokratickú a udržateľnú spoločnosť.
Stojíme na prahu historickej premeny na trhu práce. Umelá inteligencia síce spôsobí zánik niektorých dnešných pracovných miest, no vďaka nej sa prudko zvýši produktivita, čo umožní zamestnancom venovať viac času zmysluplnejšej práci. To za 10 rokov zvýši globálny HDP o 7 %.
Umelá inteligencia nie je v ostatných týždňoch len častou témou novinárskych článkov, ale aj interných debát v redakciách. Médiá začali používať AI už dávno pred príchodom četbota ChatGPT či nástrojov na generovanie obrázkov typu Dall-E či Midjourney.
Spíkri:
- Ján Svoboda, generálny riaditeľ ta3 a Our Media SR
- Martin Mác, majiteľ Zoznam.sk a Topky.sk
- Peter Murár, prodekan pre rozvoj a vzťahy s verejnosťou Fakulty masmediálnej komunikácie UCM v Trnave
- Peter Šebo, zakladateľ fullservisovej digitálnej marketingovej agentúry PS:Digital
Coffee break: 10:30-10:45
10:45-12:00
Doobedný diskusný panel č.2
Téma: Digitalizácia a realitný trh
Od vypuknutia pandémie covidu-19 je nižší počet osobných stretnutí, zvýšil sa rozsah online komunikácie s klientmi prostredníctvom internetu, rovnako tak sa zvýšil počet používaných digitálnych nástrojov.
Vo výhode sa ukazujú byť tie spoločnosti, ktoré sa na digitalizáciu dlhodobo pripravovali aj predtým. Ak aj nemajú ešte kompletné online riešenia, náskok, ktorý si v tejto oblasti vybudovali, im momentálnu situáciu aspoň o niečo uľahčil. Z dlhodobého hľadiska sa však osobný kontakt v práci s klientom nedá nahradiť tým virtuálnym.
Spíkri:
- Rastislav Štalmach, CEO siete realitných kancelárií Archeus
- Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií SR
- Viktor Obtulovič, realitný analytik, realitná kancelária Willusa
- Martin Hypký, predseda Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR
- Frederik Ravas, GDPR consultant & DPO, spoločnosť Securion
Lunch break: 12:00-13:00
13:00-14:30
Poobedný diskusný blok č.1
Téma: Digitalizácia bankovníctva a finančného sprostredkovania
V oblasti bankového sektora vidíme posun, ktorý sa udial za posledných päť rokov, a to je hlavne v digitalizácii. Pred piatimi rokmi nebolo možné otvoriť si v banke účet plne digitálne, dnes je to absolútny štandard.
Bankový svet robí veľké posuny dopredu, ale nemôže si dovoliť riskantné kroky, lebo v bankách majú ľudia uložený svoj majetok, svoje hodnoty a vkladajú do bánk svoju dôveru. Do piatich rokov nastane ďalší posun v rozvoji existujúcich technológií, ako sú big data, umelá inteligencia či personalizácia. Zároveň sa podľa odborníkov zdokonalia aj technológie na overenie identity a na zaistenie bezpečnosti poskytovaných služieb.
Tvárová biometria, ktorá je už súčasťou digitálneho bankovníctva, by sa mohla čoskoro stať užívateľsky priateľskejšou a prepracovanejšou. Oveľa turbulentnejší vývoj ako v bankovníctve by mal byť v sektore fintechov. Fintech zažíva vo svete revolúciu, vrátane takých segmentov ako je taxtech (daňové technológie).
Spíkri:
- Matej Dobiš, výkonný riaditeľ Finančného kompasu
- Martin Lancz, predseda predstavenstva Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov
- Erik Čebík, generálny riaditeľ Moneyhoon
- Peter Jakubička, generálny riaditeľ Across Private Investment
- Pavol Vejmelka, člen predstavenstva Asset Managementu Slovenskej sporiteľne
- Martin Babocký, Babocky Investments Office
Coffee break: 14:30-14:45
14:45-16:00
Poobedný diskusný panel č.2
Téma: Digitalizácia a právnici
Nové informačné technológie, umelá inteligencia a digitalizácia vo vyspelých krajinách postupne vytlačia na okraj pracovného trhu mnohé profesie.Právnici listujúci objemnými zbierkami zákonov sa už dnes postupne stávajú relikviami starých časov. Programátori právnych aplikácií postupne navrhujú a uvádzajú do praxe softvérové riešenia, ktoré dokážu vyriešiť už aj zložitejšie spory. Najmä ak ide o rodinné právo alebo o osobné a firemné bankroty, dokonca spolu s odhadom pravdepodobnosti toho, ako môže predmetný spor dopadnúť na súde. Z toho možno odvodiť, že najväčší záujem o umelú inteligenciu pre právnikov budú mať poisťovne zaoberajúce sa poistením a financovaním nákladov súdnych sporov za podielovú odmenu.
Spíkri:
- Lucia Šuchtová, E-advos
- Róbert Gašparovič, senior advokát Havel&Partners
- Andrej Leontiev, advokát, partner Taylor Wessing
- Matúš Červený, partner advokátskej kancelárie LEXANTE
- Marcel Boris, advokát